IARU UHF 2015 – Veľká Javorina

uhf2015

     V poslednom závode tohtoročnej sezóny sme aktivovali všetky pásma od 70 po 3 cm. Na 70 cm bolo v pláne dobudovať druhý smer (2xM2+nový predzosilňovač s filtrom). Nakoľko kuriér s potrebnými komponentmi  do novej skrine predzosilňovača dorazil až v piatok tesne pred obedom, upustili sme od jeho dostavby.

Na kótu sme dorazili v piatok skoro popoludní v zostave Mišo OM2DX, Roman OM3EI a Robo OM3TUW. Počasie prívetivé – slniečko, slabý vietor, 12 stupňov nad nulou. Po rýchlom a výdatnom obede, na Holubyho chate nasledoval presun na naše kontestové QTH.  Pustili sme sa do prípravy nového stožiara s dvojčaťom a starým predzosilňovačom na 70cm. Medzitým dorazili na kótu Braňo OM2FY, Rado OM2ZZ a Ondro OM4DW. Práca nám išla od ruky, hrubé železo bolo pripravené na montáž antén 2xM2. Časť tímu súbežne pripravovala ostatné pásma. Skorá tma a silnejúci vietor nás vyhnali z „veterných plošín“ tak sme sa sústredili na prípravu indoorových pracovísk. Tím posilnili Vlado OM1HI, Viktor OM1DX a Matúš OM1AZX. Popri príprave pracovísk sme sa venovali aj pohladeniu duše výbornými mäsovými a tekutými produktami.  Hladeniu duše sme sa ešte „chvíľku“ venovali aj tesne pred spánkom v našom zázemí na Holubyho chate.

V sobotu ráno po bystrom vyskočení z postelí sme sa pobrali na raňajky. Chatár Miro nám k raňajkám pripravil čerstvo upečené pecne chleba, ktoré sa chladili na terase chaty. Vonku bol iba vietor a strážca chaty – vlkodav Floyd. Vietor chlieb neje a tak sa jedným pecňom ponúkol večne hladný Floyd :-).

Po príchode na kótu sme pochopili, že nový „medveďobijec“ na 70 cm nie sme schopní zrealizovať. Na hrebeni bol neuveriteľný nárazový vietor. Rýchle rozhodnutie zmenilo set-up na 70 cm na dva smery, každá s jednou ANT M2, jeden smer osadený starým predzosilňovačom. Ostatné pásma sa podarilo postaviť podľa plánu. Na kótu dorazila naša posledné posila – Jaro OM3TZZ a štvornohý Bobo (ktorý sa v nedeľu na chvíľu stratil). Dobudovali sme pracoviská, zosieťovali počítače, skalibrovali smerovače antén,… a hodinu pred kontestom sme boli pripravení, čo sa nám v minulosti často nestávalo. Trochu nám v silnom vetre „štrajkovalo“ mikrovlnné pripojenie do Internetu avšak vďaka Ondrovi OM4DW, Filipovi OM1AI a kol. sa ho podarilo stabilizovať a do konca kontestu pripojenie fungovalo bez väčších problémov.

Po skončení kontestu sme úspešne  „zazimovali“ všetky pásma okrem 2 m, ktoré ešte čakajú na A1/MMC 2015. Všetky práce sme skončili tesne pred zotmením. Záverečná večera na Holubyho chate, zhodnotenie, rozdelenia administratívnych povinností a odchod domov….

S kontestom sme spokojní, urobili sme niekoľko rekordov (najmä 23 cm), 70 cm lepšie ako minulý rok, horné MW pri absencii rainscattrov obstojné. Podarilo sa čo-to vylepšiť na kontestovom QTH (najmä nové osvetlenie, vylepšili sme fungovanie nášho kávovaru použitím špeciálneho pera).

 Dopočutia a 73 v A1/MMC 2015.

Robo OM3TUW

Komentár k 70 cm pásmu:

Plány pred kontestom sľubovali perfektný setup no počasie to všetko zmarilo. V piatok večer sme si pri nádhernom počasí všetko pripravili s tým, že v sobotu to celé iba zdvihneme. Nárazový vietor nám však tento plán zmaril a vďaka bohu, že sme stožiar s dvojčaťom nepostavili už v piatok. Asi by sme si ráno našli iba dva zauzlované eM2-ry. Podmienky boli priemerné. Škoda, že nevydržali tropáky z pred závodu. Pretek sme odtiahli v zložení – Michal OM2DX a Jaro OM3TZZ. IARU UHF 2015 (2) (Small)V sobotu sa hneď zo začiatku podarilo spojenie s IQ1KW a niekoľkými I stanicami z päty Talianska. Noc išla pomaly a pri mnohopočetných výzvach sme si mohli aj trochu pospať 🙂 V nedeľu ráno sa podarilo veľa pekných spojení do JO30 a JO31, zavolali dve PA stanice a rate sa vyšplhal na 330km/QSO. Aj napriek nie ideálnemu setupu sme si vylepšili minuloročný výsledok a pretek sme ukončili pokorením hranice 300 QSO a 100k bodov.  Dopočutia v 1. subregionálnom závode.

Michal OM2DX

Komentár k 23 cm pásmu:

Pracovsiko sme mali nachystané už v piatok, takže sme mali dosť času na testovanie a počúvanie majákov. Nový mják OK0EK (1296,871) vzdialený 61 km počujeme v úžasnej sile – 59 + 50 dB. Náš prijímač s LNA si s tým nevedel dobre poradiť a aj 100 kHz od frekvencie majáku nevieme prijímať slabé majáky zo severu.

Závod začíname husárskym kúskom. Po prvý krát sa nám podarilo spraviť ODX IQ1KW ako prvé spojenie. Za prvú minútu sme mali 926 bodov 🙂 Po prvej hodine máme v logu 35 a po druhej 49 spojení. V Sobotu sa podarili spojenia s IK7UXW, SM7LCB, TM9A, DF0MU, I2FHS. Do polnoci máme 110 spojení.

V nedeľu sa daria spojenia s DK2MN, OZ3ZW, HB9CLN, HB9BAT/P a IK6LLJ. Skúšali sme niekoľko krát spojenia s LZ7J, LZ2HM, DK0PU, PA6NL a PA0BAT, ale bez úspechu. SK7MW sme nestihli. Ešte stále je dosť rezerv v možných spojeniach…IARU UHF 2015 (1) (Small)

Celkovo je v logu 167 spojení a cez 59k bodov. Zo 167 spojení je 51x DL, 44x OK, 13x OM, 11x OE, 10x SP, 9x I, 8x HA, 6x S5, 5x 9A, 3x YU, 2x HB a po jednom spojení z F, SM a OZ.

Ako operátori sa striedali OM1HI a OM2ZZ

Rado OM2ZZ

Komentár k 13, 9 a 6 cm pásmu:

Podmienky na MW pásmach 13, 9 a 6 cm sa mi zdali mierne podpriemerné. Na 13 cm sa nepodarili spojenia s IQ1KW ani DF0MU, ktorých sme v PD robili. Výnimkou bol parádny signál DR9A na 13 cm, ktorý je aj ODX (684 km). So závisťou som sledoval Rada na 23-ke, ktorý vyrábal jedno pekné QSO za druhým. Staníc na chate KST je veľa, ale na žiadosť o sked odpovie len malé percento.Na 9 a 6 cm štandard, vďaka väčšej aktivite na pásmach sa podarilo posunúť all-time rekordy z MW 2015. Z OM sme na 13 cm robili ešte OM3RRC a OM3YFT. Aktívni boli aj OM3KDX, dokonca aj na 9 cm, ale spojenie sa nepodarilo, pretože v smere na východ máme budovu vysielača. Ako operátori sa striedali OM2FY a OM3EI.

 Roman OM3EI

Komentár k 3 cm pásmu:

Všetky spojenia len na tropo, rainscattre na hraniciach S5/I boli príliš ďaleko. Celý pretek v pokojnom tempe, trpezlivo sme krútili gombíkom a skúšali skedy. Podarilo sa aj niekoľko pekných dlhších spojení 5xDL, 3xS5, 9A, SP6, OK1. Žiaľ z českej strany pribúda rušenia od „wifi providerov“. Z niekoľkých smerov ide zvýšený šum S5 až S9 a nosné v pravidelných intervaloch. Slabé tropo signály sa v tom čítať nedajú. Celkovo 38 spojení a 7799 bodov.

Ondro OM4DW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *