3. Subregionál 2010 – Poľný deň

Poľný deň bol tento rok v znamení mnohých zmien. Zásadnou zmenou bol presun na o čosi nevýhodnejšie miesto V. Javoriny, ale zato s elektrickou prípojkou. To nám značne uľahčilo naše kontestovanie. Keďže na novom mieste je všetko ináč, museli sme inovovať aj náš setup. Zmien bolo toľko, že nie všetky nakoniec vyšli podľa našich predstáv. Stavbu všetkých antén sme dokončili až hodinu po začiatku pretekov, a tak na nejaké testovanie už nebolo času. Vybehli sme rovno na pásma. Po čase sa ukázalo, že na 2 m a 70 cm nie je niečo v poriadku. Príjem staníc bol podstatne slabší ako sme boli zvyknutí. Ako prvé padlo podozrenie na horšie QTH, ale Rado na 23 cm robil divy (6 x DL v prvej hodine), a keď chodí 23-ka, musia chodiť aj iné pásma. Na 2 m sa ukázalo, že hlavná anténa nie je v najlepšej forme, ale na jej demontáž a opravu už nezostalo síl. Na 70 cm bola anténa OK, ale nový transvertor Menina nemal potrebnú citlivosť. Prepli sme teda do tréningového módu a venovali sme sa radšej meraniam a testom. Výnimkou bolo pásmo 23 cm, kde Rado OM2ZZ s Vladom OM1HI bojovali ako o život. Ale o tom Rado napíše sám.

Aj napriek nezdaru na spodných pásmach sme odchádzali spokojní. Strávili sme príjemný víkend za nádherného počasia (žiadna hmla, žiadny dážď), pri ktorom bol čas vychutnať si nádherné výhľady z Javoriny. Dopočutia na jeseň už v plnej sile :-)!

Roman OM3EI

Komentár k pásmu 23 cm
Závod sme odštartovali viac ako hodinu po jeho začiatku. Dôvodom bola stavba antén pre 144 MHz. Bol som plný očakávania ako sa osvedčí nový transvertorový systém s IC756PRO3. Tým, že sa nám podarilo dať transvertor s PA a LNA do krabice tesne k anténe sme dosiahli  na anténe výkon 150 W. Závod sa rozbehol celkom slušne a za prvú odbehnutú hodinu sa podarilo urobiť 29 spojení s ODXom na ďalších pár hodín – DK7QX (732 km).  Nasledovala celkom pekná šnúra spojení do DL, podarili sa hneď po sebe aj UR7D a UW5Y. Pred siedmou UTC sa darí spojenie s OZ1ALS (863 km), ktorý ostane ODXom až do druhého dňa. Večer sa ešte darí povinné spojenie s DR5A (836 km) a pekné spojenie s SM7LCB (834 km), ktorý mal len 50 W. Po ôsmej sa daria prvé spojenie do Talianska I4LCK/4 (718 km) a IZ4BEH (667 km).  Nasledujú spojenia do S5 a 9A. Spať odchádzam po spojení s DF0MTL o pol jedenástej UTC. Ráno začínam spojením s DL0STO o pol piatej. V prvej rannej hodine sa daria ešte spojenia s DL5DWF, DJ2DA, DL1SUN a DM5D. Najvzdialenejšie SSB spojenie bolo s DK1ZD (803 km) a bolo to už na hranici možného. O pol ôsmej sa darí spojenie s  SM7ECM (821 km) a o deviatej s IQ1KW (934 km) čo je náš definitívny ODX. Celkovo sme urobili 126 QSO a tesne pod 39 tisíc bodov. Podarilo sa spraviť 42x OK, 26x DL, 14x OM, 8x OE, 8x SP, 7x HA, 7x I, 5x S5, 4x 9A, 2x SM, 2x UR a 1x OZ zo 43 veľkých štvorcov. Pokiaľ by v nedeľu neboli Rain Scatter podmienky na 3cm, snáď by sa podarilo stiahnuť ešte pár staníc z 10 GHz aj na 1.3 GHz a tých spojení by bolo ešte viac. V kombinácii so stratenou prvou hodinou by sme mohli celkom reálne zaútočiť aj na na All-Time Slovenský rekord na 23 cm, čo je 40.105 bodov. Keďže sme urobili zmenu umiestnenia vysielacieho stanoviska na kopci, mali sme 23 cm parabolu o niekoľko metrov vyššie ako štandardne, na pevnejšom stožiari a hlavne mali sme úplne inú vysielaciu výbavu, neodvažujem sa posúdiť aké boli podmienky šírenia na 23 cm.
Rado OM2ZZ
Komentár k pásmu 10 GHz
Kvôli výstavbe 2m antén sme aj tu začali asi s hodinovým oneskorením. Na 10 GHz sa tentokrát žiadne príjemné prekvapenia a veľké výsledky nekonali. Počasie bolo stále slnečné a krásne , urobili sme 16 spojení v rámci OM a OK. ODX je OK2PWY v JO80HB, 156 km vzdialený. Žiaľ sa mi totiž nepodarilo nájsť rain-scatterové mraky, ktoré vraj boli v sobotu podvečer nad stredom Rakúska (my sme mali zhruba tento smer zakrytý vrcholom V.Javoriny s TV a FM vysielačom). Taktiež som mal problémy s mnohými silnými stanicami, ktoré si “sadli” na začiatok 2m pásma (144,030-144,150 MHz), a tak sa miešali medzi 10GHz stanice. V nedeľu nás navštívili Paľo OM3LQ a Dušan OM1GX, ktorí nám dali zopár rád a od ktorých by sme sa aj v budúcnosti radi podučili technické a prevádzkové skúsenosti. Celkove sme sa tomuto pásmu však len nedostatočne venovali, najmä v nedeľu – operátorov je nás na pretek typu Polný Deň stále málo.
Vlado OM1HI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *